Woda - dlaczego jest tak ważna? - Hantle na talerzu
Blog o treningu ciała, twarzy, diecie, naturalnych lekach i kosmetykach, tworzony przez parę trenerów

Woda – dlaczego jest tak ważna?

Czasami w pracy trenerskiej spotykam się z licznymi zaburzeniami pracy organizmu u moich podopiecznych. Powód jest dość prosty: piją za mało wody. Teorię niby zna każdy, gorzej z praktycznym realizowaniem planu. Woda to zdrowie. Jak przymus picia wody zamienić w zdrowy nawyk?

woda4wp

Ile wody codziennie należy pić?

 

Przypomnę: należy codziennie pić dużo wody niegazowanej, nie wliczając w to napojów kolorowych, tj. kawa czy herbata (powodują one zwiększenie wydalania wody z organizmu). Jednak wartości minimalne dziennego zapotrzebowania zależą od wagi ciała człowieka.

Co dokładnie znaczy „dużo” ?

Osoby ważące:

  • 50-70 kg – powinny wypijać ok. 2 litry dziennie 
  • 70-90 kg od 2 do 3 litrów dziennie
  • powyżej 90 kg – 3 litry i więcej

Letnie upały, praca w wysokich temperaturach powoduje że podane wyżej ilości będą na pewno niewystarczające. Nawadnianie organizmu jest też szczególnie ważne podczas redukcji wagi, a dokładniej podczas spalania tłuszczu.. 

Co się dzieje, gdy pijemy za mało wody podczas odchudzania?

 

1. Utrata wody w wyniku wysiłku fizycznego, podczas pracy, czy treningu aerobowego / siłowego powoduje zmniejszenie wydolności organizmu.

2. Grozi nam zatrucie organizmu spowodowane uwalnianiem się toksyn z redukowanej tkanki tłuszczowej.

3. Może dojść do zaburzenia działania układu pokarmowego, w tym głównie pracy jelit, czego wynikiem będzie zmniejszenie lub zahamowanie wydalania.

Przykład z mojej pracy trenerskiej

Kobieta ważąca 75 kg, BMI 32,  z zalecanego spożywania 2,5 l wody dziennie bez konsultacji z trenerem zmniejszyła ilość płynu do 1 litra dziennie. 

Skutek: zmniejszenie zdolności psychofizycznych, czyli ogólny stan zmęczenia, bóle głowy, poza tym pogorszenie stanu cery, wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, wypróżnianie raz w tygodniu. Po interwencji trenera i zwiększeniu spożycia wody do zalecanych 2,5 litra – w ciągu 3-4 dni organizm zaczął wracać do normy. Ten z życia wzięty przykład pokazuje jak ważne jest nawadnianie organizmu.

Czy należy pic dopiero wtedy , gdy czujemy pragnienie?

Zdecydowanie nie – gdy nam się chce pić, już jest za późno…

Nawadnianie organizmu powinno być systematyczne i stopniowe. Pewien wyjątek stanowi trening, gdy pijemy dużo, ponieważ się pocimy. Warto jednak pamiętać, że wody wypitej podczas wysiłku nie wliczamy do wymaganej dziennej ilości.

Jak można wyrobić w sobie nawyk picia wody?

 

Odpowiednią wyliczoną ilość wody – przeznaczoną do całodziennego spożycia – nalej do dzbanka lub butelek i popijaj po trochu, w ciągu całego dnia. Zobaczysz przy jakiej ilości zaczyna się pojawiać trudność a także jaka jest maksymalna pojemność Twoich nerek 🙂 Nie zrażaj się jednak niczym. Pomyśl, że tym łatwym sposobem oczyszczasz organizm z toksyn. Nie potrzebujesz żadnych cudownych tabletek. Pozbywasz się ubocznych produktów przemiany materii jedynie dzięki wodzie. Warto?

Gdy jesteś poza domem, może być trudniej. Jednak na to też jest sposób. Noś zawsze przy sobie małą butelkę z wodą i od czasu do czasu popijaj. Nie wliczaj do bilansu kawy, herbaty ani soków. To są tylko dodatki.

Najtrudniej jest na początku, jednak warto się postarać. Osobiście potwierdzam osobiście, że jest to możliwe. Noszę wodę wszędzie, nawet na spacer z dziećmi 🙂

Powodzenia!

omentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blogi miejskie porady-kulinarne genis.pl

Kategorie wpisów

Archiwum artykułów