Trening siłowy - najlepszy - Hantle na talerzu
Blog o treningu ciała, twarzy, diecie, naturalnych lekach i kosmetykach, tworzony przez parę trenerów

Trening siłowy – najlepszy

Jestem świadomy, że osób z góry uprzedzonych nie przekonam. Mam jednak nadzieję, że rozwieję wątpliwości osób wahających się, które są zainteresowane siłownią, ale nie są pewne czy warto i jak w ogóle zacząć przygodę z ciężarami…

 fitness-sport-health-3206-o

1. PROBLEM 

Unikanie ćwiczeń z obciążeniem, głównie przez kobiety jest błędem.

 

Drogie Panie. Dlaczego omijacie hantle szerokim łukiem? Boicie się nadmiernie rozbudowanych mięśni ramion, prawda? Nie chcecie wyglądać jak atletki?  Rozumiem. Mam dla Was jednak niespodziankę… Wiele z Was być może już stało się kulturystkami! Ależ tak! W momencie gdy przekroczyłyście próg siłowni i dotknęłyście maszyny z obciążeniem – stałyście się dbającymi o swoje piękne ciało k u l t u r y s t k a m i. Przerażające, wiem 🙂 Bazując na definicji zaczerpniętej z Wikipedii oznajmiam wszem i wobec, że: 


Kulturystyka może być amatorska lub zawodowa. Polega na kształtowaniu sylwetki ciała poprzez hipertrofię mięśni szkieletowych w wyniku ćwiczeń fizycznych wykonywanych z obciążeniem, z jednoczesnym maksymalnie możliwym zredukowaniem tkanki tłuszczowej podskórnej w celu lepszego uwidocznienia mięśni.” 

To tylko słowo, które nie uczyni Was potworami bez karku. Oznacza w skrócie kulturę ciała i dobre samopoczucie. Wszystko co fit jest jedną wielką rodziną kulturystyczną.

 woman-fitness-exercise-6932-o

 

ROZWIĄZANIE 

Tylko wykonywanie ćwiczeń z ciężarami wysmukli sylwetkę, ujędrni ciało, poprawi proporcje. Inne aktywności pomogą zgubić zbędny tłuszcz, będziemy szczuplejsi – ale nie wypełnią rozluźnionej skóry. Jest takie powiedzenie, szczupła kobieta wygląda seksownie w ubraniu, a umięśniona – nago 🙂 Proszę uwierzcie mi na słowo: o każdy cm mięśni walczy się z mozołem! To nie takie proste. W kulturystyce naturalnej, czyli tej bez niedozwolonych środków dopingujących niemożliwe jest osiągnięcie rezultatów, które widzimy na zawodach. W blasku fleszy „podziwiamy efekty” kulturystyki wyczynowej.  

2. PROBLEM

Modne metody treningowe często są marnowaniem czasu. 

Zgadzam się z jednym. Każda forma ruchu jest wskazana pod warunkiem prawidłowej techniki. Czy to będzie rower, bieganie, nord-walking, zumba czy aerobik – efekty nadejdą. Prędzej lub później… Rozumiem, że pogoń za trendami jest kusząca, ciągle powstają kolejne metody ćwiczeń, harmonogram zajęć w klubach fitness jest bardzo urozmaicony: Cross Fit, TBC, ABT, itp.

Uważam jednak, że większość metod została wymyślona głównie po to, aby zapełnić sale w klubach. Przejmowane są ekstremalne metody stosowane w wojsku, policji a zapomina się lub nie docenia – klasyki. Czy jesteś kandydatką do jednostki GROM-u, wstępujesz do policji, czy naprawdę chcesz wylewać pot i łzy, jak zalecają popularne trenerki-celebrytki? Na siłowni wylewamy tylko pot 🙂

Problem polega na tym, że żadna z tych ww. metod nie powoduje spalania tkanki tłuszczowej podczas wykonywania ćwiczeń. Palą się kalorie, owszem ale pochodzące z węglowodanów i aminokwasów. By doszło do palenia tłuszczu zapasowego – sposób jest tylko jeden. Od lat nic się nie zmieniło… Należy wykonać trening aerobowy lub interwałowy. Opiszę obie metody w oddzielnym artykule, pt. Jakie są skutecznie sposoby na zgubienie tkanki tłuszczowej?

ROZWIĄZANIE

 Jak zatem efektywnie i zdrowo schudnąć?

Prawda jest taka, że nic nowego nie wymyślono od wielu lat. Zmienia się otoczka, ale sens ćwiczeń pozostaje ten sam. Chcemy schudnąć, musimy ograniczyć spożywane kalorie, podkręcić metabolizm i zwiększyć aktywność fizyczną. Nie można siedzieć bezczynnie i czekać na rezultaty. Więcej kalorii musimy spalać niż zjadać – kolokwialnie mówiąc. Jestem fanem prostoty. Zawsze popieram metodę najmniej skomplikowaną, która daje najszybsze efekty. Cała tajemnica ćwiczeń siłowych polega na tym, że są najbardziej efektywne ZE WSZYSTKICH. W stosunkowo najkrótszym czasie możemy osiągnąć najbardziej spektakularne wyniki. 

Im więcej mamy mięśni tym więcej spalamy tłuszczu. 

Im więcej mięśni tym częściej możemy pozwalać sobie na „grzeszki”, które uchodzą nam prawie bezkarnie.

 

Jest mnóstwo innych aktywności, które powodują większe spalanie kalorii podczas tego samego czasu treningu, ale tylko zwiększając mięśnie – wpływamy na większe spalanie kalorii na wiele godzin po wysiłku – nawet gdy śpimy !!! 

Czy siłownia jest nudna?

Często słyszę głosy, że siłownia jest… nudna. Myślę, że to kwestia podejścia, posiadanej wiedzy, zrozumienia po co się ćwiczy. Wystarczy zmienić nastawienie i pomyśleć, że trening siłowy jest „rytuałem”. Jak codzienne mycie zębów. Warto sobie zakodować, że siłownia służy nam do poprawy zdrowia i jest sposobem na pielęgnację sylwetki. Można modyfikować ćwiczenia, czas przerw między seriami. Im krótsze przerwy, trening staje się bardziej intensywny i w rezultacie bardziej efektywny. Nie musi być monotonnie!

w lesie

Ćwiczenia siłowe w lesie 😉

W każdym treningu należy wprowadzać modyfikacje i walczyć z rutyną. Można iść poprzerzucać konary w lesie dla odmiany, ale na dłuższą metę nic nie zastąpi siłowni. Wszelkie inne aktywności należy traktować jako dodatek.  

Mięśnie u kobiety też są ważne i mogą estetycznie wyglądać!

Mam nadzieje, że już teraz wiesz dlaczego każdy gram mięśni – nasz mały piecyk do spalania – jest tak cenny. Nawet ten z bicepsa, którego nie chcesz mieć:-) 

Układ mięśniowy człowieka składa się z 650 mięśni. Ich masa stanowi ok. 30-40% masy KOBIET a 40-50% u MĘŻCZYZN. Jest zatem o co dbać i jest co rozwijać… 

Jeśli ćwiczysz prawidłowo, mięśnie będą delikatne, bardzo ładnie zarysowane. W pewnym stopniu możemy być jak artysta-rzeźbiarz. Odpowiedni trening sprawi, że w jednej części ciała zwiększymy wielkość mięśni, a w innej zmniejszymy. Trening siłowy jest najlepszy! Kształtujemy proporcje i wpływamy na harmonijność wyglądu. Umięśniona kobieta wygląda zdrowo i seksownie 🙂

 

Podstawowa zasada brzmi

 – aby partię ciała wyszczuplić, zwiększ ilość powtórzeń, zmniejsz ciężar

– aby rozbudować mięśnie, zmniejsz ilość powtórzeń, zwiększ  ciężar

Poniżej jeszcze końcowe równanie do zapamiętania i stosowania, według mnie recepta na sukces

 

dobre nawyki żywieniowe + ćwiczenia z ciężarami 

=

zdrowe i atrakcyjne ciało przez długie lata


Pozdrawiam i do zobaczenia na siłowni 🙂

Robert

ntarzy

 1. 13 kwietnia 2015    

  Artykuł klasa 🙂 – też w kółko słyszę – „na siłownię to nie, bo nie chcę wyglądać jak mięśniak” – i to nie tylko od kobiet. To brzmi jakby to było takie proste i nagle po jednym treningu wstajemy rano a tu szok. Nic z tych rzeczy. Postępy są bardzo subtelne więc mamy nad tym pełną kontrolę.

  Przypomniało mi się coś jeszcze co dobrze komentuje ten temat:
  http://img.zszywka.pl/0/0359/w_1283/moda-damska/dieta-vs-dieta–plus–cwiczenia-wie.jpg

  pozdrawiam 🙂

  • AkiMoon AkiMoon
   15 kwietnia 2015    

   Dodawanie komentarzy uroczyście uważamy za otwarte 😀 Michale, dziękujemy za miłe słowa i trafne podsumowanie! Zdjęcie idealnie prezentuje zalety ćwiczeń siłowych, a dyskwalifikuje głodówki i brak ruchu. Nic dodać nic ująć. Oby jak najwięcej dziewczyn w końcu to zrozumiało… Również pozdrawiamy 🙂 Robert & Aki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blogi miejskie porady-kulinarne genis.pl

Kategorie wpisów

Archiwum artykułów