Trening stacyjny jest intensywnym i skutecznym rodzajem treningu obwodowego. Idealny dla początkujących oraz osób, które nie mogą ćwiczyć regularnie ( 3 razy w tygodniu) lub wracają do aktywności po dłuższej przerwie. Rzeźbimy mięśnie, poprawiamy ogólną kondycję, wytrzymałość i jednocześnie spalamy tłuszcz.
Trening stacyjny dobrze wpływa na ogólny wygląd sylwetki i kondycję całego organizmu. Na każdym treningu wykonujemy na przemian różne ćwiczenia na wszystkie najważniejsze partię mięśniowe, zaczynając od największych, które z kolei można przeplatać partiami mniejszymi (w ten sposób nie zmęczymy się za bardzo na samym początku obwodu)
TRENING STACYJNY *
Wykonujemy w sumie po 2-3 serie każdego ćwiczenia:
– 1. nogi: przysiady do poziomu – uda równolegle do podłogi (filmik),
– 2. klatka piersiowa: wyciskanie na maszynie siedząc (filmik)
– 3. plecy: wiosłowanie na maszynie, wąski uchwyt (filmik)
– 4. barki: wyciskanie na maszynie siedząc nad głowę (filmik),
– 5 .tricepsy: pompki na poręczach (3 wersje, w zależności od stopnia zaawansowania)
pokazujemy 2 wersje dla początkujących (filmik) i wersję dla zaawansowanych (filmik)
– 6. bicepsy: uginanie ramion ze sztangielkami siedząc z oparciem z supinacją (skrętem)
inna wersja ćwiczenia: uginanie ramion siedząc podchwytem bez skrętu (filmik)
– 7. łydki: wspięcia na palce jednonóż (filmik), rozciąganie łydek (filmik)
– 8. brzuch: spięcia brzucha (góra), lub unoszenie bioder w leżeniu na ławce prostej/ skośnej (dół) – (filmik)
(podczas 1 treningu ćwiczymy jedną, wybraną partię brzucha, na następnym treningu zmieniamy i tak na przemian: dolna-górna część mięśni brzucha).
Zaczynamy trening od 8 powtórzeń i co tydzień np. dodajemy 1 powtórzenie (maksymalnie 12 powtórzeń) lub dodatkową serię wszystkich. Wybieramy taki ciężar, byśmy mogli zrobić maksymalnie 8-12 powtórzeń.
Zakładamy i sumiennie prowadzimy notes. Zapisujemy w nim wszystko, aby wiedzieć jaki jest progres.
Jak ćwiczyć?
Ustawiamy sobie pojedyncze stacje w obwody – ćwiczenia wykonujemy bez przerwy, tylko przechodzimy do kolejnej stacji. Po jednym całym obwodzie robimy krótką przerwę 60-90 sekund i zaczynamy kolejny obwód od początku.
1 cały trening nie powinien trwać dłużej niż 60 minut. Po tym czasie uruchamiają się w organizmie procesy kataboliczne (np. spalanie mięśni).
Plan należy stosować minimum przez 1 miesiąc (przy 3 treningach tygodniowo) ale maksymalnie przez 3 miesiące ( przy 1-2 treningach tygodniowo).
Po 1 miesiącu zaleca się konsultacje z trenerem (ze swoim notesem w ręku) w celu analizy postępów i wprowadzenia ewentualnej korekty oraz wyznaczenia nowych celów.
Trening stacyjny można nazwać poziomem 1, zaś trening 3-dzielony, możemy określić poziomem 2. Oba plany treningowe dedykowane są dla osób początkujących oraz średnio-zaawansowanych.
Dla osób zaawansowanych przykładowe ćwiczenia są tutaj: KLIK !
Świetny post! Bardzo ciekawa propozycja treningu stacyjnego. Akurat należę do grona osob, które nie moga ćwiczyć regularnie i myślę, że ten trening sprawidziłby się u mnie na pewno.
Dzięki Ewa 🙂
Polecam! Pełen profesjonalizm ! ♥
Bardzo fajna propozycja, muszę pokazać swojej żonie, która ma spore problemy z odpowiednim motywowaniem się do treningów 😉 dla mnie to też w sumie jest ciekawa odskocznia. Na codzień wykonuje trochę inne treningi http://www.sfd.pl/trening/ troche bardziej zaawansowane ale warto mixować ćwiczenia żeby zaskakiwać organizm ciągle 😉
Dzięki 🙂 Dokładnie taki był nasz zamiar: zachęcić osoby początkujące 🙂 Maszyny są bezpieczniejsze niż wolne ciężary. Oczywiście z czasem warto zamienić niektóre ćwiczenia na bardziej zaawansowane, np. podciąganie na drążku na plecy lub pompki na klatkę piersiową, przysiady ze sztangą lub wykroki z hantlami na nogi – możliwości są nieograniczone. Ważne aby na 1 treningu pobudzić całe ciało. Pozdrawiamy Ciebie i żonę 🙂 Ps. Może poćwiczycie razem? / M&R