Dieta dr Dąbrowskiej. Przepisy. - Hantle na talerzu
Blog o treningu ciała, twarzy, diecie, naturalnych lekach i kosmetykach, tworzony przez parę trenerów

Dieta dr Dąbrowskiej. Przepisy.

Dieta dr Dąbrowskiej. Przepisy. Na diecie oczyszczającej zmienia się gust kulinarny. Niewiele potraw nam smakuje. Musimy zatem wypróbować różnych przepisów, aby trafić w ulubiony, trafiony zestaw. Poniżej zamieszczam kilka propozycji z internetu, mając nadzieje, że znajdziecie coś dla siebie. Dodatkowo załączam propozycję dziennego menu.

buraczki

Nasza propozycja menu

6 regularnych mniejszych posiłków w ciągu dnia, po to aby nie spowolnić metabolizmu, aby zminimalizować efekt jo-jo podczas wyjścia z diety i tuż po niej. Warto przyzwyczaić organizm do systematycznej pracy, wyrobić oraz utrzymać prawidłowe nawyki żywieniowe. Regularne spożywanie posiłków powinno stanowić fundament każdego jadłospisu. Jedzenie posiłków w równych odstępach czasu, czyli co ok. 3 godziny,  pozwoli właściwe wykorzystać zjedzone kalorie i utrzymać metabolizm na stałym poziomie oraz co najważniejsze, daje nam stałe uczucie sytości.

BARSZCZ (I śniadanie)

* barszcz czerwony na ciepło 300g oraz

* surówka 200g: kapusta pekińska + marchewka + jabłko

Wykonanie barszczu:

1 kg buraków

4 średnie marchewki

2 średnie pietruszki

1 średni seler

1 główka czosnku 

2 płaskie łyżki kminku/lub mniej/

1 płaska łyżka soli/na 1 litr wrzątku

Wszystko pokroić, dodać czosnek miażdżony, całość zalać letnią wodą. Po 3 dniach sprawdzić, zlać do butelek.

Edycja: jedna z Czytelniczej podpowiada, aby barszcz kisić bez chleba. Cytuję: „Kisimy tak, jak ogórki. Do buraków można dodać marchew, pietruszkę, czosnek, ziele, listek laurowy i wodę z solą kamienną w proporcji na litr wody i łyżka soli. Barszcz można pić, ale koniecznie w 1:1 z wodą.”

 

2 śniadanie II (do wyboru surówka lub warzywa gotowane)

* surówka 100g: (np. ogórek świeży + papryka + cebula; pomidor + cebula + pietruszka zielona) lub

* warzywa gotowane 200g (np. kalafior z marchewką; mix warzywny; bukiet jarzyn, kapusta kiszona z kminkiem, leczo) i

* owoc 100g (np. pół grejpfruta; jabłko; pomelo)

 

3 obiad I (do wyboru surówka lub zupa)

– surówka 200g (np. sałata zielona + pomidor + rzodkiewka + cebula; kapusta biała + jabłko + marchew) lub

– zupa 300g (np. chrzanowa z zieloną pietruszką; jarzynowa; brokułowa; pomidorowa z zieloną pietruszką)

4 obiad II (do wyboru gotowane lub surówka)

– gotowane 200g (np. brokuł z zielona pietruszką; warzywa duszone z ogórkiem; pomidory faszerowane farszem jarzynowym, papryka faszerowana) lub

– surówka 100g (biała kapusta + jabłko + cebula; biała rzodkiew + jabłko + cebula) i

– owoc kiwi 100g

5 kolacja I (do wyboru surówka lub gotowane)

– surówka 200g (np. kapusta kiszona + jabłko + cebula; / pomidor + jabłko + por) lub

– gotowane 300g (np. jabłko pieczone; bigos warzywny; warzywa duszone, leczo jarskie, gołąbki jarskie)

6 kolacja II

– surówka 200g (np. marchew + jabłko lub pomarańcza – ilości dekoracyjne; / dynia + pomidor + szczypiorek; / kapusta kiszona + marchewka + cebula; / ogórek kiszony + marchew + jabłko + cebula) i

– owoc 100g (np. pomarańcza; melon; kiwi; jabłko; pomelo)

WODA 3 l dziennie , w tym napar z czystka 0,5 l

 

jabłko

Inna propozycja dziennego menu

W książce pani doktor Dąbrowskiej menu dzienne składa się z 3 bardzo obfitych dań. Kolejność spożywania potraw też jest określona. I tak np. na śniadanie:

1 – najpierw pijemy ( sok, woda , herbata, barszcz) , 2 – dalej owoc,  3 – twarde surowe warzywa , surówki,  4 – ciepłe danie,  5 – zupa 

Śniadanie: sok z marchwi, surówka: pomidor, ogórek kiszony, seler naciowy; surówka z białej kapusty z jabłkiem; gotowany burak, herbata miętowa; sok jabłkowy.

Obiad: zupa ogórkowa; duszona papryka nadziewana jarzynami; surówka z czerwonej kapusty z grapefruitem; gotowany kalafior; kompot z jabłek (z goździkami bez cukru).

Kolacja: mus jabłkowy na ciepło, surówka z marchwi z jabłkiem; gotowana biała kapusta; sok pomidorowy, herbata z róży. (wg „Ciało i ducha ratować żywieniem” dr Ewy Dąbrowskiej)

źródło:http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/dieta-dabrowskiej-zasady-efekty-diety-warzywno-owocowej-dr-dabrowskiej_41939.html) – uwaga, oryginalnie na stronie były w przepisach arbuzy, mandarynki, ale uważamy że lepiej opierać się na innych owocach 

(http://www.jestemfit.pl/forum/chce-schudnac/1695-dieta-owocowo-warzywna-dr-ewy-dabrowskiej-65.html ) – uwaga oryginalnie były w przepisach mandarynki i arbuzy, ale uważamy że lepiej opierać się na innych owocach.

W książce Ciało i ducha ratować jedzeniem dr Dąbrowskiej jest wzmianka: „Warzywa zaleca się spożywać w postaci surówek, soków, warzyw duszonych i zup gotowanych na wodzie bez tłuszczu. Ilość pokarmów jest dowolna. Godny uwagi jest fakt, że po kilku dniach diety znika uczucie głodu, co sprzyja ograniczeniu ilości spożywanych pokarmów.”

W oficjalnych ośrodkach z dietą warzywno-owocową tak właśnie wygląda dzienne menu. 3 obfite posiłki. My proponujemy 6 mniejszych. Dlaczego? Jest pewna różnica w samych założeniach. Na siłownię przychodzą osoby aktywne fizycznie, w większości w średnim wieku.  Podczas całego postu ćwiczą siłowo i aerobowo. Nie cierpią na poważne schorzenia czy choroby. Łączymy 3 cele: chodzi o oczyszczenie, zgubienie zbędnych kilogramów i wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych. Organizm musi wiedzieć, że mięśnie są potrzebne i należy je jak najdłużej chronić. Niestety jednym ze skutków ubocznych jest utrata masy mięśniowej, poza tłuszczową oczywiście, ale my staramy się ten efekt zminimalizować, za wszelką cenę. 

Dieta dr Dąbrowskiej. Przepisy

Lasagne z cukinii Izy

(przepis jednej z naszych czytelniczek)

Składniki dobieramy według własnego gustu, ale Iza proponuje taki zestaw:
* cukinia, 
* pomidory suszone (bez oliwy),
* szparagi zielone,
* świeże zioła: pietruszka + bazylia /zamiennie kolendra,
* 1 butelka passatty / przecieru pomidorowego.

Wykonanie zajmuje 10 -15 min.

Na dno formy wylewamy trochę passatty pomidorowej (żeby dała mokrą bazę dla cukinii ). Cukinię kroimy `z długości` na cieniutkie plasterki nożykiem do sera (plastrownicą). Kroimy razem z pestkami. Jeśli plastry się rwą – to nie problem, te nieco brzydsze wkładamy do środka.
Na sos wykładamy pierwszą warstwę plasterków cukinii: jeden obok drugiego (mogą troszkę zachodzić na siebie), lekko solimy. Na to kładziemy pomidory suszone i znowu plastry cukinii.
Taką warstwę zalewamy lekko sosem pomidorowym i obsypujemy suszonymi ziółkami tj. czosnek niedźwiedzi + pieprz czarny, pieprz cayenne + czosnek niedźwiedzi, pieprz + oregano albo inne.
Kolejna warstwa cukinii. Delikatnie polewamy sosem. Na to ciasno układamy szparagi (surowe, każdą łodyżkę kroimy wzdłuż na pół). Gdzieniegdzie można podrzucić pomidorki świeże lub suszone. Przykrywamy ostatnią warstwą cukinii. Teraz tylko sól, lekko oprószamy kozieradką (daje specyficzny, zdecydowany smak ), znowu sos (dokładnie rozsmarowujemy po wierzchu – to chroni cukinię przed wysuszeniem) i ziółka suszone: a najchętniej mieszankę czosnek z pomidorami.

Pieczemy ok. 30-35 min w piekarniku nastawionym na 160 stopni- 180 stopni.

Po wyjęciu z pieca posypujemy świeżą natką pietruszki, bazylią lub świeżymi listkami kolendry.

Bigos jarski

Ugotować w małej ilości wody pokrojoną cebulę, dodać pokrojoną kapustę kiszoną lub białą i udusić na małym ogniu. Po ok. 20 min. gotowania dodać pokrojone kwaśne jabłka, przecier pomidorowy i przyprawy (majeranek, kminek, czosnek, sól, liść laurowy) i zagotować.

Flaczki warzywne (przepis czytelniczki)

5 korzeni pietruszki
6 marchewek
1/2 pora (biała część)
 seler (3-4 naci) lub korzeń
 2 szczypty majeranku
3 liście laurowe
5 ziela angielskiego
1 łyżeczka przecieru pomidorowego/(bez cukru)

Wszystko kroimy w drobne paseczki lub trzemy na tarce – wrzucamy do wody i krótko gotujemy.

Leczo jarskie

Ugotować w małej ilości wody pokrojoną cebulę, dodać pokrojoną surową paprykę (lub kabaczek), przecier pomidorowy, przyprawy (sól, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz) i udusić na małym ogniu.

Zupa jarzynowa gotowana

Pokrojoną włoszczyznę (marchew, seler, pietruszkę, por, cebulę) zalać wrzącą wodą, dodać przyprawy (majeranek, lubczyk, bazylię, liść laurowy, ziele angielskie, czosnek, koper, natkę pietruszki, sól szarą) i ugotować. Można zupę zmiksować. Pod koniec gotowania można dodać kiszone ogórki lub kiszone buraki, albo kalafior, kapustę czy przecier pomidorowy.

Zupa jarzynowa surowa

Jest szczególnie zdrowa, gdyż pominięty zostaje proces gotowania, który niszczy witaminy i enzymy. Do malaksera wrzucić pokrojoną marchew, seler, cebule, por, kalafior, dodać przecieru pomidorowego, soli i ząbek czosnku. Zalać gorąca wodą z przyprawami (zestaw może być taki jak powyżej), zmiksować i podać na gorąco.

zupa

Przepisy można znaleźć na wielu blogach, np. : dieta warzywno-owocowa, przepisy do diety dr Dąbrowskiej

Pozostałe posty związane z dietą oczyszczającą:

 

A może Wy macie sprawdzone, ulubione przepisy z diety WO?

Piszcie proszę w komentarzach.

Pozdrawiam ciepło.

ntarzy

  1. 19 lutego 2016    

    nie ma skutecznych diet, jeśli my same odpowiednio nie zadbamy o nasze życie, wiadome, że właściwe jedzenie jest ważne, ale też to nie jedyna kwestia. Musisz zmienić nie tylko jedzenie, ale swoje podejście, więcej ruchu po domu, jak i na świeżym powietrzu, nawet zimą, przecież nic Ci się od tego nie stanie, a już zrzucisz trochę kalorii, no i reguarne wizyty w fitness też by się przydały

    • Akimoon Akimoon
      19 lutego 2016    

      Ilono – dziękuję za odwiedziny i komentarz. Jednocześnie zachęcam Cię do zapoznania się z pozostałymi postami a szczególnie ze stroną „O nas”. Swoje nastawienie do aktywności zmieniłam jakieś 10 lat temu 😉 Wydaje mi się, że wystarczająco dbam o siebie i sporo się ruszam: 3-4 treningi siłowe tygodniowo plus treningi interwałowe w okresie redukcji. Dieta Dąbrowskiej miała na celu głównie …oczyszczenie organizmu z toksyn. Pozdrawiam. Monika

  2. Halina Halina
    25 lipca 2016    

    Odnośnie przepisu:BARSZCZ (I śniadanie):Do uruchomienia procesu kiszenia należy dodać1-2 kromki chleba razowego żytniego na zakwasie -nie z marketu (najlepiej owiniętego w czysta gazę,aby nie nie rozciapciał). Gdy fermentacja ruszy i pojawią się bąbelki-wtedy chleb wyjąć .

    • Akimoon Akimoon
      28 lipca 2016    

      Halinko, dziękujemy za uwagę, edytujemy przepis na barszcz:-) Pozdrawiamy.

    • rycho rycho
      22 listopada 2016    

      Zamiast chleba dodaję dwie, trzy łyżki zakwasu na żurek (robiony na mące żytniej)

  3. Minka Minka
    5 października 2016    

    Proszę nie dawac chleba. Barszcz kisimy bez chleba! Tak jak ogórki. Radzę do burakow dosac marchew pietruszke czosnek ziele listek laurowy i wode z sola kamienna w proporcji na litr wody i lyzka soli. Taki barszcz mozna rowniez pic ale koniecznie w 1:1 z woda.

    • Akimoon Akimoon
      7 października 2016    

      Bardzo słuszna uwaga. Dziękujemy. Tym bardziej że podczas postu nie można jeść żadnego pieczywa.

  4. Malwina Malwina
    12 grudnia 2016    

    Byłam 3 tygodnie na diecie dr Dąbrowskiej, myślałam, że będę chodzić głodna i nie będzie mi się chciało przygotowywać posiłków, ale nic z tych rzeczy. Nie głodowałam i nie traciłam dużo czasu na wykonanie co mogłam to wrzucałam do swojego blendera, mam ronica ma sporą moc więc radził sobie ze wszystkim nawet najtwardszymi składnikami. Po kuracji schudłam 2 kilo i po Nowym Roku planuje znowu zafundować sobie taki detoks.

    • Akimoon Akimoon
      13 grudnia 2016    

      Malwino, jedyne co mogę podpowiedzieć: warto jeść głównie pokarmy stałe, dużo przeżuwać i gryźć. Same zupki i kremy mogą za bardzo spowolnić metabolizm, co potem może objawić się efektem jo-jo. Gdy organizm nie ma potrzeby wydzielać dużej ilości enzymów trawiennych, rozleniwiamy jego pracę. Menu musi być urozmaicone. Ps. Wiosna to zdecydowanie najlepszy czas na post. Świeże warzywa i owoce inaczej smakują 🙂 / Pozdrawiam. Monika

  5. wioletta wioletta
    6 marca 2017    

    To fakt, na diecie WO nie chodzi sie glodnym. Bylam na niej 20 dni przed swietami Bozego Narodzenia i faktycznie nie chodzilam glodna. Chodzilo mi glownie o oczyszczenie organizmu a przy okazji schudlam nie wiem ile bo sie nie warzylam ale spodnie zrobily sie duzo luzne. Od pierwszego Marca znowu zaczelam i musze sie do czegos przyznac ze uzywam oleju, z reszta tak samo robilam ostatnio w ciagu 20 dni. Szczerze mowiac nie wyobrazam sobie zycia bez oleju, po za tym olej dobrze dziala na przyswajanie witaminy K E i cos tam jeszcze. Jezeli macie jakies pomysly zeby wyeliminowac olej to prosze o odpis

    • Akimoon Akimoon
      6 marca 2017    

      Wioletto, dziękuję za liczne komentarze. Jednocześnie przepraszam, ale nie mogę zatwierdzić tych z przepisem na flaczki warzywne. Kilka składników jest niezgodnych z zasadami postu WO 🙁 Grzyby zawierają białko! i organizm traktuje je jak mięso. Mówi się że grzyby są „mięsem lasu”… Poza tym kostki gotowe zawierają sporo chemii: sól, tłuszcz roślinny, glutaminian sodu, inozynian disodowy, skrobia, marchew suszona, ekstrakt drożdżowy suszony, lubczyk, natka pietruszki, kurkuma, pieprz, nasiona selera, cebula suszona, aromaty, karmel amoniakalny. Skład wypisany jest mikroskopijnym drukiem, ale dla zdrowia warto zerknąć czym nas trują. Nic nie zastąpi samodzielnego przyprawiania.

      Zmodyfikuję Twój przepis i zamieszczę go w artykule, tak aby nadawał się do tej diety.

      Co do oleju, niestety jest kategorycznie zakazany. Nawet łyżeczka może przerwać odżywianie wewnętrzne. Wtedy mamy jedynie jakiś tam efekt odchudzający, bo ograniczamy kalorie, ale niestety nie leczniczy i naprawczy. Nie włączył Ci się ośrodek głodu?

      Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to A, D, E, K. Organizm sam radzi sobie z ich przyswojeniem nawet gdy jemy tylko warzywa i owoce. W nich też są tłuszcze:-) Np. w 100 g melona jest 1 g tłuszczu, a w 100 g kiwi – 0,5 g tłuszczów ogółem.

      Pościć można raz na 6 miesięcy, czyli 2 razy do roku. Organizm musi wrócić do równowagi . W międzyczasie można robić krótkie posty przypominające.

      • Alee Alee
        14 czerwca 2017    

        A co z kspsulkami z wit d? Tam jest odrobina oleju..

      • Akimoon Akimoon
        19 czerwca 2017    

        Alee – czyli na czas postu rezygnujemy z wit. D i łapiemy krótkie słoneczne kąpiele 🙂

  6. wioletta wioletta
    6 marca 2017    

    Jeszcze jedno pytanko. Jak czesto mozna stosowac te kuracje detoksu? Bo nie chce przesadzic. Teraz mam zamiar wytrzymac 40 dni bo jest post.

  7. teryc teryc
    11 marca 2017    

    Witam. Świetny blog duzo cennych rad. Wiele sie dowiedziałam. Mam pytanie mam chorobę Hashimoto i biorę euthyrox. Wiem ze nie mogę odstawić tabletek. Jak to się ma do postu WO?

    • Akimoon Akimoon
      12 marca 2017    

      Dziękuję teryc 🙂 Post WO jest doskonałą okazją aby organizm sam unormował poziom hormonów, jednak wskazane byłoby odstawienie tabletek lub chociaż zmniejszenie dawki. Nie zachęcam do samodzielnego działania, należałoby skonsultować to ze swoim lekarzem endokrynologiem . Branie euthyroxu podczas postu sprawi, że schudniesz ale nie będzie pełnego efektu leczniczego. Pozdrawiam. Monika

      • teryc teryc
        12 marca 2017    

        Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety z naszą służbą zdrowia jest nie najlepiej i nie da się iść do endokrynologa tak z marszu. Ja mam zaplanowaną wizytę na 1 czerwca więc nie mam jak skonsultować tych tabletek z lekarzem. Jestem juz w 7 dniu postu więc będę kontynuować a boję się odstawić tabletki. Pozdrawiam.

      • Akimoon Akimoon
        13 marca 2017    

        Udało mi się dotrzeć do konkretnej wskazówki dr Dąbrowskiej: podczas postu brać euthyrox ale co 2 tygodnie badać poziom tsh i ew. zmniejszać dawkę.
        Zalecane postępowanie przy Hashimoto (wg Pani doktor) powinno wyglądać tak: posty naprzemiennie z okresami zdrowego odżywiania i suplementacją (probiotyki oraz jod, cynk, magnez, selen, wit. D3). To znaczy 42 dni diety, 42 dni zdrowego jedzenia. Powtarzamy cykl 4 razy. Wtedy jest szansa na całkowite wyleczenie!

  8. teryc teryc
    18 marca 2017    

    Bardzo dziękuję za odpowiedź trochę się martwiłam ze biorę ten euthyrox. Dzisiaj jest 13 dzień diety. W przyszłym tygodniu zrobię badania. Pozdrawiam. Teresa

  9. Ann Forestear Ann Forestear
    21 kwietnia 2017    

    Ja się przygotowuję do tej diety. Mam niedoczynność ale nie mogę odstawić euthyroxu bo mam wrodzony brak tarczycy więc mi raczej nie odrośnie 😉 jak wychodzi cenowo taka dieta? Planuję zrobić tak, żeby dzieciom obiad wykupić coby nie gotować w tym czasie.

    • Akimoon Akimoon
      23 kwietnia 2017    

      Ann – fakt, nie odstawiamy leków samodzielnie. Zwłaszcza w Twojej sytuacji 🙁 Oczyszczanie może jedynie wpłynąć na wielkość dawki euthyroxu.
      Cenowo jest to jedna z tańszych diet. W każdej innej diecie dobrej jakości mięso, ekologiczne jajka oraz zdrowe tłuszcze typu olej kokosowy nierafinowany są dużo droższe. Wiosna i lato sprzyjają WO, bo pojawia się coraz więcej sezonowych świeżych warzyw i owoców. Ps. Oczywiście to nie jest dieta na długo. Maksymalnie 6 tygodni, ale to pewnie wiesz. Pozdrawiam. Monika

  10. Aleksandra Aleksandra
    24 kwietnia 2017    

    Witam szykuje sie do postu pytanie mam czy mozna sie suplementowac np. VITAMINA C w plynie badz CHLOROFIL rowniez w plynnej postaci

    • Akimoon Akimoon
      25 kwietnia 2017    

      Olu – niestety, organizm ma sobie poradzić sam. Żadnych witamin ani suplementów nie przyjmujemy.

  11. Anonim Anonim
    24 kwietnia 2017    

    Witam mam pytanie bo zawsze rano pije szklankę wody z 2 łyżkami octu jabłkowego czy podczas tej diety mogę dalej pić wodę z octem czy tylko sama wodę albo moze z sokiem z cytryny i czy mogę używać świeży imbir????

    • Akimoon Akimoon
      25 kwietnia 2017    

      Anonimie – na wszystkie Twoje pytania, odpowiedź brzmi: TAK , możesz.

  12. Ela Ela
    9 maja 2017    

    Mam bielactwo od 2. Lat czy jest szansa na powrot zdrowej skóry po oczyszczeniu organizmu

    • Akimoon Akimoon
      10 maja 2017    

      Elu – przyznam szczerze że nie spotkałam się osobiście z tą chorobą. Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Czytając jednak o bielactwie, myślę że post może pomóc. Nic nie tracisz. Oczyszczanie przyniesie na pewno wiele korzyści. Potem, po wyjściu na pewno warto zacząć suplementować różne witaminy. Jak pewnie wiesz przyczyn bielactwa może być wiele, ale na pewno dobrze by było podnieść poziom przeciwutleniaczy, takich jak selen, cynk oraz witamin C i E. Warto pić zieloną herbatę i przyjmować miłorząb japoński. Czytam też, że dobre efekty osiągano dzięki podawaniu pacjentom koktajli z przeciwutleniaczami (kwas alfa-liponowy, witaminy A i E oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe). Można też stosować kremy miejscowo, np.Avalon Organics z serii z witaminą C i koenzymem Q10. Dodatkowo jakieś naświetlania. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.

  13. Lidia Lidia
    21 maja 2017    

    Czy w trakcie tej diety można jeść avokado?

    • Akimoon Akimoon
      30 maja 2017    

      Lidia – awokado zabronione. Jest bardziej kaloryczne od banana. W średniej wielkości awokado (270 g) jest aż 41 g tłuszczu. Tłuszcz na oczyszczaniu odpada 🙁

    • Akimoon Akimoon
      1 czerwca 2017    

      Lidia – niestety awokado jest zdrowe, ale ze względu na kaloryczność i tłustość na oczyszczaniu zakazane.

  14. Maria Maria
    25 czerwca 2017    

    Dziękuję za świetne wskazówki mam zamiar oczyścić swoje ciało i duszę 🙂

  15. AnyaSuzi AnyaSuzi
    6 lipca 2017    

    Witam!
    Właśnie zaczynam dietę i mam kilka pytań:
    Codziennie biorę Citirizine na alargię oraz Vilka Corę. Czy mogę nadal je przyjmować?
    Czy w diecie dozwolone sa tylko jabłka, cytryny, grejfruty i jagody czy można jeść także inne owoce?
    Jak bardzo mam ograniczyć użycie soli? I jakie przyprawy są niedozwolone? Co z musztardą? Albo z octem balsamicznym? Byłabym wdzięczna za informacje

    • Akimoon Akimoon
      8 lipca 2017    

      Post do dobra okazja aby wyleczyc alergię. Leki przeciwhistaminowe zatem na ten czas odstawiamy. Zostawia się jedynie te tabletki, które ratują nasze życie i zdrowie i zostały przepisane przez lekarza. Koci pazur też odstawiamy. Organizm sam sobie ma radzić. O owocach pisałam wielokrotnie w artykule. Proszę zerknij uważnie. Solimy „lekko” do smaku kiedy jest taka potrzeba. Nie ma tu żadnych gramów. Kierujemy się kubkami smakowymi. Przyprawy -mono, nie żadne chemiczne kostki rosołowe, kucharki czy vegety, czyli po prostu: pieprz, wszelkie zioła typu: majeranek, bazylia, tymianek, czosnek niedzwiedzi, ale także imbir, kurkuma etc. Musztarda, ocet balsamiczny – lepiej nie. Można w zamian ocet jabłkowy i naturalny chrzan lub ćwikła domowa.

  16. Monika Monika
    14 lipca 2017    

    Cześć Chciałam zapytać (prawie od tyg.jestem na diecie…) skąd wzięłaś propozycję menu,bo na stronie dr.Dąbrowskiej nie ma podanych wielu składników, które są u Ciebie, jak np.mandarynka,czy arbuz(on ma bardzo wysoki indeks glikemiczny!!!) Niestety nie mam książki dr.Ewy, więc chciałam spytać,czy to w niej są te składniki? My z mężem z owoców jemy tylko jabłko,bo na stronie jest wymieniony jeszcze grejpfrut,a my go nie lubimy z tego co wiem, pozostałe owoce mają dużo cukru…
    Pozdrawiam!

    • Akimoon Akimoon
      17 lipca 2017    

      Cześć, dziękuję, że zwróciłaś uwagę na przepisy i wczytałaś się dokładnie. Podałam pod nimi źródło internetowe. To propozycje pochodzące rzekomo od osób, które odbywały post w ośrodkach. Po zastanowieniu stwierdzam, że owoce takie jak arbuzy czy mandarynki są podczas oczyszczania dyskusyjne. Mówi się też że w ośrodkach można trafić na kilka rodzynek w bigosie 😉
      W książkach oryginalnie dr Dąbrowska poleca: jabłka, grapefruity, cząstki pomarańczy i truskawki oraz owoce jagodowe. Obecnie poleca też np. pomelo. Ale… są to zawsze ilości dekoracyjne, my piszemy że ok 100 g. Na tym można bezpiecznie bazować.
      Warto wziąć jednak pod uwagę, że książki nie były aktualizowane przez szereg lat, a czasy się zmieniły i mamy obecnie większy wybór na targach warzywno-owocowych. O takich „aktualizacjach” można dowiedzieć podczas seminarium i spotkań z p. doktor.
      Moje spostrzeżenia nt owoców i dokładne wyliczenia znajdują się tutaj: http://hantlenatalerzu.pl/dieta-dr-ewy-dabrowskiej/

  17. Alicja Alicja
    21 października 2017    

    Dzień dobry!
    Czy dieta może pomóc przy kamieniach w woreczku żółciowym?

    • Akimoon Akimoon
      25 października 2017    

      Alicjo – tak WO może pomóc, ale na pewno należałoby kurację powtórzyć kilka razy. Kamieni można pozbyć się też dzięki domowemu płukaniu wątroby (osobiście nie próbowałam, ale jest wiele b. dobrych opinii na ten temat np. tu: http://humel.pl/2016/04/18/moja-historia-oczyszczania-watroby-i-woreczka-zolciowego/ ) Zanim wybierzesz metodę dla siebie możesz stosować codziennie mielony ostropest plamisty, 10 g dziennie. Doskonale oczyszcza wątrobę i wspomaga jej działanie. / Monika

  18. Mar Sad Mar Sad
    26 stycznia 2018    

    Witam, rozpoczęłam dietę od 22.stycznia, daję radę, największy problem mam z bólem głowy i bólem rwy kulszowej. Jak czytałam w Twoim opisie mija to po ok 6-7 dniach. Organizm dziwnie reaguje, zastanawiam się bo w środę (tj.10 dzień kuracji) jestem umówiona na makijaż permanentny brwi. Nie chciałabym żeby coś się nie udało. Co o tym myślisz?

    • Akimoon Akimoon
      21 lutego 2018    

      Mar Sad – wybacz późną odpowiedź. Byłam długi czas poza zasięgiem. Pewnie już zrobiłaś zabieg… Osobiście uważam, że na Dąbrowskiej nie należy wprowadzać żadnej chemii do organizmu. Nawet z farbowaniem włosów warto się wstrzymać. Pozdrawiam ciepło

  19. Wanda Wanda
    2 marca 2018    

    Cześć! Mam RZS id 15 lat i obecnie jestem na zastrzykach raz w tygodniu Metotrexate i id dwóch tygodni jestem na tej diecie ale nie odstawiłam zastrzyków – czy powinnam je przerwać na czas postu ?

    • Akimoon Akimoon
      6 marca 2018    

      Hej.
      Twoje pytanie powinno paść zanim przystąpiłaś do postu. W tej chwili i tak nie będzie już aspektu leczniczego RZS.
      Zatem kontynuowanie zastrzyków jest oczywiste.
      Pozdrawiam

  20. Grażyna Grażyna
    29 października 2018    

    Witam serdecznie , jestem na poście dr. Dąbrowskiej od 15 dni. Dietę trzymam bardzo restrykcyjnie i nie pozwalam sobie na żadne odstępstwa. Do postu podeszłam z wiarą iż poprawią mi się wyniki atpo przy chorobie Hashimoto i złagodzą objawy tej choroby zwłaszcza mgłę mózgową , która najbardziej mi doskwiera i utrudnia życie. . Cierpię również na alergię na roztocza oraz pyłki drzew ,AZS i egzemę rąk i powiek. Na początku postu nie miałam żadnych objawów ozdrowieńczych nawet bólu głowy. Po 4 dniach moja egzema oraz AZS znacznie się pogorszyły. Na twarzy mam wysyp podskórnych krostek , skóra wokół oczu podpuchnięte i obolałe ręce spękane , z obrzękiem, swędzące i czerwone. Bardzo proszę mi odpowiedzieć na pytanie czy mam to traktować jako objaw ozdrowieńczy , bo aż mi wstyd do ludzi wychodzić i kiedy ewentualnie powinna nastąpić poprawa. Nadmienię również ,że odstawiłam wszystkie maści sterydowe oraz tabletki antyhistaminowe. Stosuję tylko lekkie kremy nawilżające, aby skóra tak nie swędziała i nie pękała . Odczulam się również już kilku miesięcy i nie mogę z tego zrezygnować . Czy to zaburzy pracę i efekt postu? Dużo pytań , ale w internecie mało na ten temat znalazłam i moja wiedza żadna. Proszę o pomoc . Pozdrawiam serdecznie i cieplutko

  21. Jagoda Jagoda
    9 lipca 2021    

    Czy ,jako początkowe skutki uboczne typu ból głowy ,mogą pojawić się także dziwne skoki ciśnienia?

    • Akimoon Akimoon
      18 października 2021    

      Przepraszam, że nie odpowiedziałam w porę… Mam nadzieje, że post zakończył sie sukcesem? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blogi miejskie porady-kulinarne genis.pl

Kategorie wpisów

Archiwum artykułów